Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-800/1000-577
Component plug; 2-pole; with 3K3 resistor; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-577
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component plug; 2-pole; with 3K3 resistor; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-577
Specification
Electrical data
| Operating voltage | 250 VAC |
|---|---|
| Load current per potential | 24 A |
| Power (max.) | 0.6 W |
| Thermal resistance | 140 |
| Tolerance | ±1 % |
| Resistor type/design | DIN 0207 |
Safety and protection
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
|---|---|
| Pollution degree | 3 |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.084 MJ |
| Weight | 3.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60947-7-1, EN 60664-1, EN 60529 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821096337 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-800/1000-577” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.