Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-800/1000-568
Component plug; 2-pole; with diode 1N4007; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-568
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component plug; 2-pole; with diode 1N4007; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-568
Specification
Electrical data
| Operating voltage | 250 VAC |
|---|---|
| Load current per potential | 24 A |
| Power (max.) | 0.6 W |
| Thermal resistance | 140 |
| Tolerance | ±1 % |
| Type of diode | 1N4007 |
Safety and protection
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
|---|---|
| Pollution degree | 3 |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.088 MJ |
| Weight | 3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60947-7-1, EN 60664-1, EN 60529 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143497190 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 2ef5579a-0829-4ce6-8e55-58077d3cd87c |
| SCIP notification number (Belgium) | 87228062-1e87-4af0-822b-35e891471675 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5d788b1b-12ba-4326-8807-277dd34456fc |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b3a29e93-ac31-4309-8be9-12738b1b880a |
| SCIP notification number (Denmark) | 415a7863-b88d-4608-b3c0-3e605c613d76 |
| SCIP notification number (Finland) | 7992d524-29a6-49f0-9f7d-8d7d7fe0fc5d |
| SCIP notification number (France) | d27f4452-7c4c-4bae-9c01-20797767401d |
| SCIP notification number (Germany) | 5b0c3582-2230-4af8-9e74-0e5117c83d46 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9446c13a-4c22-4c2d-a8d6-e5a4a7e9e21f |
| SCIP notification number (Italy) | 5dcf8c4d-0f37-4bdf-817d-989d75d37fec |
| SCIP notification number (Netherlands) | cf40b24a-b673-4118-a73e-5a41ef19e809 |
| SCIP notification number (Poland) | e0c89fc6-6bca-44a5-bdf7-66d12be8cacc |
| SCIP notification number (Romania) | 96976b03-711c-496d-9ea9-bd6919979e22 |
| SCIP notification number (Sweden) | bb13fd84-6420-442e-8050-e3d08e90266f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-800/1000-568” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.