Fast delivery within 72 Hours
Keyence CZ-H72
Reflective Sensor Head, Gloss Determination Type. CZ-H72. Series: RGB Digital Fiberoptic Sensors. Series code: CZ-V20 series
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Reflective Sensor Head, Gloss Determination Type. CZ-H72. Series: RGB Digital Fiberoptic Sensors. Series code: CZ-V20 series
Specification
| Model Name | Reflective Sensor Head, Gloss Determination Type |
|---|---|
| Model Code | CZ-H72 |
| Series Title | RGB Digital Fiberoptic Sensors |
| Series Code | CZ-V20 series |
| Data Sheet URL | https://www.keyence.com/download/download/confirmation/?dlSeriesId=WS_SR_cz_v20&dlModelId=PM_142H72&dlSiteId=1&dlLanguageId=en-US&dlLangType=en-US |
| CAD URL | https://www.keyence.com/products/sensor/photoelectric/cz-v20/downloads/?mode=cd&modelId=PM_142H72 |
| Manuals URL | https://www.keyence.com/products/sensor/photoelectric/cz-v20/downloads/?mode=ma&modelId=PM_142H72 |
| Model | CZ-H72 |
| Type | Luster detection (Adjustable beam spot) |
| Detecting area | 15 mm 0.59″ (Center)*1 |
| Smallest spot diameter | Small: approx. 3 mm 0.12 dia., Large: approx. 5 mm 0.20″ dia.at reference distance of 15 mm 0.59″” |
| Light source | Red LED (665 nm) |
| Minimum bend radius of fi ber | 25 mm 0.98″ |
| Environmental resistance - Enclosure rating | IP40 |
| Environmental resistance - Ambient light | Incandescent lamp: 10,000 lux max., Sunlight: 20,000 lux max. |
| Environmental resistance - Ambient temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Environmental resistance - Vibration resistance | 10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm 0.06″, 2 hours in each of the X, Y, and Z axis |
| Material | Housing:Fiberglass reinforced plastic , Lens cover:Glass |
| Weight | Approx. 50 g |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Keyence CZ-H72” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.