Fast delivery within 72 Hours
Keyence CZ-H52
Reflective Sensor Head, Phosphor Detection Type. CZ-H52. Series: RGB Digital Fiberoptic Sensors. Series code: CZ-V20 series
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Reflective Sensor Head, Phosphor Detection Type. CZ-H52. Series: RGB Digital Fiberoptic Sensors. Series code: CZ-V20 series
Specification
| Model Name | Reflective Sensor Head, Phosphor Detection Type |
|---|---|
| Model Code | CZ-H52 |
| Series Title | RGB Digital Fiberoptic Sensors |
| Series Code | CZ-V20 series |
| Data Sheet URL | https://www.keyence.com/download/download/confirmation/?dlSeriesId=WS_SR_cz_v20&dlModelId=PM_142H52&dlSiteId=1&dlLanguageId=en-US&dlLangType=en-US |
| CAD URL | https://www.keyence.com/products/sensor/photoelectric/cz-v20/downloads/?mode=cd&modelId=PM_142H52 |
| Manuals URL | https://www.keyence.com/products/sensor/photoelectric/cz-v20/downloads/?mode=ma&modelId=PM_142H52 |
| Model | CZ-H52 |
| Type | Fluorescence detection UV |
| Detecting area | 25 to 55 mm 0.98″ to 2.17″ (Reco mmended: 35 mm 1.38″) |
| Smallest spot diameter | Approx. 10 mm 0.39 dia. at reference distance of 25 mm 0.98″” |
| Light source | UV (ultraviolet) LED (375 nm) *1 |
| Minimum bend radius of fi ber | ― |
| Receivable wavelength (Receiver) | 425 to 550 nm |
| Environmental resistance - Enclosure rating | IP40 |
| Environmental resistance - Ambient light | Incandescent lamp: 10,000 lux max., Sunlight: 20,000 lux max. |
| Environmental resistance - Ambient temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Environmental resistance - Vibration resistance | 10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm 0.06″, 2 hours in each of the X, Y, and Z axis |
| Material | Housing:Fiberglass reinforced plastic , Lens cover:Glass |
| Weight | Approx. 40 g |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Keyence CZ-H52” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.