Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-108013
ECT5 06CV 0C M U D6 21TB, ECT506CV0CMUD621TB – 02-108013
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
ECT5 06CV 0C M U D6 21TB, ECT506CV0CMUD621TB – 02-108013
Specification
| Adjustment Range | 35-140 bar (500-2000 psi) |
|---|---|
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Coil Voltage | 220 VAC 50Hz/240 VAC 60Hz |
| Design Series | 21 Series |
| Flow Rate Lpm | 200.0 |
| Flow Rate Usgpm | 757.0 |
| Hi Vent Spring | Yes |
| Maximum Pressure Bar | 250 |
| Maximum Pressure Psi | 3625 |
| Model Code 1 | ECT506CV0CMUD621TB |
| Product Height In | 9.760 |
| Product Height Mm | 247.904 |
| Product Length In | 5.750 |
| Product Length Mm | 146.050 |
| Product Width In | 4.190 |
| Product Width Mm | 106.426 mm |
| Size | Size 06 |
| Stage | Two stage |
| Valve Type | Pressure control valve |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-108013” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.