Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff PS9401-2420-0000
The PS9401-2420-0000 redundancy module is suitable for the setup of a redundant, fail-safe supply network. It is equipped with two inputs, to which two 10 A power supplies with 12 V DC or 24 V DC can…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PS9401-2420-0000 redundancy module is suitable for the setup of a redundant, fail-safe supply network. It is equipped with two inputs, to which two 10 A power supplies with 12 V DC or 24 V DC can be connected. The output can continuously conduct
Specification
| Input Voltage | DC 12…28 V |
|---|---|
| Input Current | 2 x 0…10 A |
| Input Current For 5 S | 2 x 0…16 A |
| Output Current | 0…20 A |
| Output Current 5 S | 20…32.5 A |
| Voltage Drop Input/Output | typ. 60 mV; input 2 x 5 A, typ. 110 mV; input 2 x 10 A |
| Power Loss | typ. 0.6 W; 24 V input: 2 x 5 A, typ. 2.0 W; 24 V input: 2 x 10 A |
| Operating Temperature | -40…+70°C |
| Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Vibration Resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Weight | approx. 250 g |
| Approvals/Markings | CE, UL508, ATEX, IECEx, CCC |
| Protection Rating | IP20 |
| Dimensions (W X H X D) | 32 mm x 124 mm x 117 mm |
| Material | aluminum |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Wiring | input/output: screw type connection |
| Connection Cross Section | input/output: e*: max. 6 mm², f*: max. 4 mm², a*: max. 4 mm² |
| Connection Cross Section Awg | Input/Output: AWG20-10 |
| Stripping Length | 7 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff PS9401-2420-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.