Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff PS9031-4820-0001
The PS9031-4820-0001 buffer module is an add-on module for 48 V DC regulated power supplies and can be used for various purposes: – supply of direct current for bridging the failure of DC power supply…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PS9031-4820-0001 buffer module is an add-on module for 48 V DC regulated power supplies and can be used for various purposes: – supply of direct current for bridging the failure of DC power supply systems
– extension of the hold-up time after failure
Specification
| Input Voltage | DC 48 V |
|---|---|
| Output Voltage | 45 V/Vin – 2 V |
| Output Current | 20 A |
| Buffer Time | min. 100 ms (45 V; 20 A) |
| Loading Time | typ. 21 s |
| Efficiency | > 99 % |
| Operating Temperature | -25…+70 °C |
| Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Vibration Resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Weight | approx. 740 g |
| Approvals/Markings | CE, UL508 |
| Protection Rating | IP20 |
| Dimensions (W X H X D) | 64 mm x 124 mm x 102 mm |
| Material | aluminum |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Wiring | input/output: spring-loaded technique, signal contact: screw type connection |
| Connection Cross Section | input/output: e*: max. 6 mm², f*: max. 4 mm², a*: max. 4 mm² signal contact: e*: max. 2.5 mm², f*: max. 2.5 mm², a*: max. 2.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | Input/Output: AWG 20-10 Signal contact: AWG 22-14 |
| Stripping Length | input/output: 10 mm, signal contact: 6 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff PS9031-4820-0001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.