Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MS1010-0021-1114
The MS1xxx series system modules supply the baseplates with protective extra-low voltages and low voltages. The MS1010-0021-1114 power infeed module provides 24 V DC or 48 V DC and up to 10 A for the…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MS1xxx series system modules supply the baseplates with protective extra-low voltages and low voltages. The MS1010-0021-1114 power infeed module provides 24 V DC or 48 V DC and up to 10 A for the system. The power is supplied via a hybrid
Specification
| Product Category | system modules |
|---|---|
| Category/Version | power infeed |
| Input Voltage/Current, External | 24 V DC/10 A, 48 V DC/10 A |
| Connection Method Infeed, External | B17 connector |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MS1010-0021-1114” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.