Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MR4310-1931-2242
The MRxxxx series relay modules allow the direct switching of high power levels and can also be used in a variety of ways. The MR4310-1931-2242 relay module is used to connect ohmic or inductive 1-pha…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MRxxxx series relay modules allow the direct switching of high power levels and can also be used in a variety of ways. The MR4310-1931-2242 relay module is used to connect ohmic or inductive 1-phase AC loads. Each of the three solid-state relay
Specification
| Product Category | relay modules |
|---|---|
| Category/Version | solid-state relay |
| Channels | 3 |
| Output Voltage/Current | 230/277 V AC/10 A |
| Signal Input | 3 x RTD/TC |
| Signal Input Connection Method | M12 connector |
| Safety Functions | safe switching, integrated TwinSAFE logik |
| Residual Current Measurement | yes |
| Baseplate Interface | data and power connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Number Of Power Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MR4310-1931-2242” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.