Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL6811
The KL6811 enables the connection of up to 64 DALI slaves. The KS2000 software enables simple configuration via a PC that is directly coupled with the bus coupler via an RS232 interface or via the fie…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL6811 enables the connection of up to 64 DALI slaves. The KS2000 software enables simple configuration via a PC that is directly coupled with the bus coupler via an RS232 interface or via the fieldbus. The KL6811 contains an integrated DALI bus
Specification
| Technology | DALI/DSI |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Slaves/Groups | max. 64/max. 16 |
| Data Transfer Standard | DALI |
| Data Transfer Channels | 1 |
| Data Transfer Rates | 1200 baud |
| Current Consumption K Bus | typ. 55 mA |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 30 mA + load |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/DALI-bus) |
| Bit Width In The Process Image | input/output: 3 bytes each |
| Configuration | via the Bus Coupler or the controller |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Insulation Voltage | DALI-bus/K-bus: 1,500 V DC, DALI-bus/power contacts: 1,500 V DC |
| Dali Power Supply | max. 130 mA |
| Surge Voltage Resistance | constant load 275 V ACrms |
| Special Features | connection of up to 64 DALI slaves; TwinCAT library: TwinCAT PLC DALI |
| Weight | approx. 80 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL6811” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.