Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL6781
The KL6781 M-Bus master terminal enables the direct connection of M-Bus devices. The M-Bus (Meter Bus) is a fieldbus for the acquisition of consumption data from electricity, water, gas or energy mete…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL6781 M-Bus master terminal enables the direct connection of M-Bus devices. The M-Bus (Meter Bus) is a fieldbus for the acquisition of consumption data from electricity, water, gas or energy meters. The KL6781 does not contain the M-Bus protocol
Specification
| Technology | M-Bus |
|---|---|
| Data Transfer Standard | M-Bus physics |
| Data Transfer Channels | 1 |
| M Bus Devices | max. 40 standard loads, each with a current consumption of 1.5 mA |
| Data Transfer Rates | 300…9600 baud (default 2400 baud) |
| Bus Access | master-slave mode (polling) |
| Cable Length | max. 300 m |
| Current Consumption K Bus | typ. 65 mA |
| Current Consumption Power Contacts | max. 250 mA |
| Short Circuit Proof | yes |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/M-Bus) |
| Bit Width In The Process Image | input/output: 24 bytes |
| Configuration | TwinCAT (M-Bus function blocks) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-10%/+8%) |
| Input Voltage | 24 V DC (-10%/+8%) |
| Special Features | TwinCAT library: TwinCAT PLC M-Bus |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL6781” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.