Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3048-0002
The EPP3048-0002 EtherCAT P Box has eight channels and processes 20 mA standard signals with 16-bit resolution and up to 2000 measured values per second. Each channel can be parameterized individually…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3048-0002 EtherCAT P Box has eight channels and processes 20 mA standard signals with 16-bit resolution and up to 2000 measured values per second. Each channel can be parameterized individually via the controller/TwinCAT; signals in the range of
Specification
| Function | power measurement |
|---|---|
| Ground Reference (Input) | single-ended |
| Max. Sampling Rate | min. 500 µs (max. 2 ksps) per channel |
| Sampling Type | multiplex, approx. 60 µs delay between channels |
| Internal Resistance | typ. 100 Ω |
| Sensor Supply | from load supply voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Input Filter Limit Frequency | 1.2 kHz |
| Rise Time | 3 ms typ. (0…90%) |
| Dielectric Strength | max. 30 V (voltage and current measurement) |
| Overcurrent Protection | typ. 50 mA |
| Measuring Range, Nominal | -20/0/+4…+20 mA |
| Measuring Range, Technical | -21.47…+21.47 mA |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Electrical Isolation Channel/Channel | no |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 8 |
| Input Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Distributed Clocks | – |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3048-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.