Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP2839-0022
The EPP2839-0022 EtherCAT P Box module is intended for processing digital/binary signals. It connects the binary control signals of the automation device to the actuators at process level. The outputs…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP2839-0022 EtherCAT P Box module is intended for processing digital/binary signals. It connects the binary control signals of the automation device to the actuators at process level. The outputs each process an output current of up to 0.5 A.
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 16 |
| Output Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 3 A from UP |
| Switching Times | typ. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs |
| Short Circuit Current | max. 1.5 A |
| Distributed Clocks | yes |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Auxiliary Power Current | typ. 20 mA + load |
| Diagnostics | short circuit, open load detection, undervoltage |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP2839-0022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.