Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP2339-0003
The EPP2339-0003 EtherCAT P Box has 16 digital channels, which can each be operated as an input or output. It is not necessary to configure whether a channel is to be used as input or output. The inpu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP2339-0003 EtherCAT P Box has 16 digital channels, which can each be operated as an input or output. It is not necessary to configure whether a channel is to be used as input or output. The input circuit is permanently connected to the output
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Channels | 16 digital inputs or outputs |
| Input/Output Connections | connector with spring-loaded system |
| Input Filter | 3.0 ms |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor Supply | from load supply voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated Load Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 3 A |
| Switching Times | typ. TON: 25 µs, typ. TOFF: 75 µs |
| Short Circuit Current | typ. 1.5 A |
| Distributed Clocks | – |
| Auxiliary Power Current | typ. 20 mA |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP2339-0003” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.