Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP2338-2002
The EPP2338-2002 EtherCAT P Box has eight digital channels, which can each be operated as an input or output. It is not necessary to configure whether a channel (pins 2 and 4 of M12) is to be used as…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP2338-2002 EtherCAT P Box has eight digital channels, which can each be operated as an input or output. It is not necessary to configure whether a channel (pins 2 and 4 of M12) is to be used as an input or output. The input circuit is permanently
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Channels | 8 digital inputs or outputs |
| Input/Output Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor Supply | X03/X04 from load supply voltage UP, max. 1.4 A, total short-circuit proof |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated Load Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Switching Times | typ. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs |
| Short Circuit Current | typ. 1.5 A |
| Distributed Clocks | – |
| Auxiliary Power Current | typ. 20 mA |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP2338-2002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.