Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP1816-3008
The EPP1816-3008 EtherCAT P Box with digital inputs acquires binary control signals from the process level and transfers them, with electrical isolation, to the controller. The signal state is indicat…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP1816-3008 EtherCAT P Box with digital inputs acquires binary control signals from the process level and transfers them, with electrical isolation, to the controller. The signal state is indicated by means of LEDs. The signal connection is
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Inputs | 16 |
| Input Connections | D-sub socket, 25-pin, UNC4-40 |
| Sensors | ±2…16 g, 10 bits |
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Distributed Clocks | yes |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | integrated accelerometers |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP1816-3008” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.