Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP1816-0703
The EPP1816-0703 EtherCAT P Box with digital inputs acquires binary control signals from the process level and transfers them electrically isolated to the controller. The signal state is indicated by…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP1816-0703 EtherCAT P Box with digital inputs acquires binary control signals from the process level and transfers them electrically isolated to the controller. The signal state is indicated by means of LEDs. The signal connection is established
Specification
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Configurable Ids | 4096 |
| Number Of Inputs | 16 |
| Input Connections | connector with spring-loaded system |
| Distributed Clocks | yes |
| Current Consumption From Us | typ. 120 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 200 g |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 155 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP1816-0703” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.