Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP9576-1032
The EP9576-1032 EtherCAT Box contains high-performance capacitors for stabilizing supply voltages. In connection with drive applications, reverse currents are stored and thus overvoltages are prevente…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP9576-1032 EtherCAT Box contains high-performance capacitors for stabilizing supply voltages. In connection with drive applications, reverse currents are stored and thus overvoltages are prevented. If the energy fed back exceeds the buffer capacity
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Technology | brake chopper |
| Task Within Ethercat System | brake resistor for the dissipation of drive-related overvoltages |
| Nominal Voltage | arbitrary up to 72 V |
| Power Supply Connection | feed: 1 x 7/8″ plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8″ socket, 5-pin |
| Capacity | 155 µF |
| Max. Ripple Current | 10 A |
| Internal Resistance | 5 mΩ |
| Chopper Voltage | adjustable |
| Brake Resistor | integrated: 11 Ω, 60 W |
| Overvoltage Control Range | typ. 1 V, parameterizable by CoE data |
| Braking Resistor Clock Rate | load-dependent, max. 100 µs, 2-point control |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Diagnostics | temperature on board, over-/undervoltage |
| Special Features | adjustable threshold |
| Weight | approx. 560 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP9576-1032” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.