Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELX9410
The ELX9410 power supply terminal is used to refresh the E-bus. Data is exchanged between EtherCAT Coupler and EtherCAT Terminals over the E-bus. Each terminal draws a certain amount of current from t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELX9410 power supply terminal is used to refresh the E-bus. Data is exchanged between EtherCAT Coupler and EtherCAT Terminals over the E-bus. Each terminal draws a certain amount of current from the E-bus (see “current consumption E-bus” in the
Specification
| Technology | terminal supply |
|---|---|
| Short Circuit Proof | yes |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Input Current | typ. 45 mA + (E-bus/4) |
| Output Voltage | 5 V for E-bus supply |
| Max. Output Current | 1 A |
| Diagnostics In The Process Image | yes |
| Special Features | E-bus refresh for ELX and EL terminals |
| Weight | approx. 65 g |
| Housing Width | 12 mm |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus, CCC |
| Ex Marking | ATEX: II 3G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc cFMus: Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LED and plugged fin |
| Material | polycarbonate, blue |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 83 mm |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Power Contacts | no |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELX9410” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.