Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELX9012
The ELX9012 is used to terminate a ELX terminal segment and covers the power contacts according to IEC 60079-11, in addition to the E-bus contacts. It is color-matched to the ELX terminal
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELX9012 is used to terminate a ELX terminal segment and covers the power contacts according to IEC 60079-11, in addition to the E-bus contacts. It is color-matched to the ELX terminal
Specification
| Technology | bus end cover |
|---|---|
| Special Features | cover for power and E-bus contacts |
| Weight | 16 g |
| Housing Width | 8 mm |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELX9012” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.