Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELM7222-9018
The ELM72xx-9018 servomotor EtherCAT Terminal with integrated absolute value interface offers high servo performance in a very compact design. The fast control technology, based on field-oriented curr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELM72xx-9018 servomotor EtherCAT Terminal with integrated absolute value interface offers high servo performance in a very compact design. The fast control technology, based on field-oriented current and PI speed control, supports fast and highly
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Function | servo drive in IP20 for two drive axes |
| Load Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor |
| Number Of Channels | 2 |
| Number Of Outputs | 2 x servomotor, 2 x motor brake, 1 x braking resistor |
| Number Of Inputs | 4 x digital input, 2 x feedback |
| Connection Technology | direct motor connection with OCT |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 8…48 V DC (external) |
| Output Current (Rms) | 2 x 8 A |
| Peak Current (Rms) | max. 2 x 16 A for 1 s |
| Pwm Clock Frequency | 16 kHz |
| Current Controller Frequency | 32 kHz |
| Rated Speed Controller Frequency | 16 kHz |
| Rotating Field Frequency | 0…599 Hz |
| Output Voltage Motor Brake | 24 V DC |
| Output Current | max. 0.5 A |
| Power Loss | typ. 10 W |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 100 mA + holding current motor brake |
| Current Consumption E Bus | 120 mA |
| Distributed Clocks | yes |
| Special Features | compact (30 mm wide), absolute feedback, One Cable Technology (OCT), Safe Motion via TwinSAFE |
| Realization Sto | initiated by TwinSAFE Logic via FSoE |
| Safe Stop Functions | Safe Torque Off (STO), Safe Stop 1 (SS1), Safe Stop 2 (SS2), Safe Operating Stop (SOS) |
| Safe Position Functions | Safely Limited Position (SLP), Safe CAM (SCA), Safely Limited Increment (SLI) |
| Safe Speed Functions | Safe Speed Range (SSR), Safely Limited Speed (SLS), Safe Speed Monitor (SSM), Safe Maximum Speed (SMS) |
| Safe Direction Functions | Safe Direction positive (SDIp), Safe Direction negative (SDIn) |
| Safe Acceleration Functions | Safe Maximum Acceleration (SMA), Safe Acceleration Range (SAR) |
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
| Fault Response Time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 390 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL, TÜV SÜD |
| Design Form | metal housing with signal LEDs |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 100 mm x 95 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELM7222-9018” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.