Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9576
The EL9576 EtherCAT Terminal contains high-performance capacitors for stabilizing supply voltages. The EL9576 can be used in conjunction with the EL70x1 stepper motor terminals, the EL73x2 DC motor te…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9576 EtherCAT Terminal contains high-performance capacitors for stabilizing supply voltages. The EL9576 can be used in conjunction with the EL70x1 stepper motor terminals, the EL73x2 DC motor terminals and the EL72x1 servomotor terminals. Low
Specification
| Technology | brake chopper |
|---|---|
| Nominal Voltage | arbitrary up to 72 V |
| Capacity | 155 µF |
| Max. Ripple Current | 10 A |
| Internal Resistance | 5 mΩ |
| Chopper Voltage | adjustable |
| Recommended Braking Resistor | 10 Ω, typ. 100 W (depending on application) |
| Overvoltage Control Range | typ. 1 V, parameterizable by CoE data |
| Braking Resistor Clock Rate | load-dependent, max. 100 µs, 2-point control |
| Electrical Isolation | 1500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | adjustabel threshold |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Pluggable Wiring | for all ESxxxx terminals |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9576” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.