Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9570
The EL9570 buffer capacitor terminal contains high-power capacitors for the stabilization of supply voltages. The EL9570 can be used in conjunction with the EL7041 stepper motor terminal, the EL7342 D…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9570 buffer capacitor terminal contains high-power capacitors for the stabilization of supply voltages. The EL9570 can be used in conjunction with the EL7041 stepper motor terminal, the EL7342 DC motor terminal and the EL7201 and EL7211 servomotor
Specification
| Technology | buffer capacitor |
|---|---|
| Nominal Voltage | 48 V DC |
| Capacity | 500 µF |
| Max. Ripple Current | 10 A @ 100 kHz |
| Internal Resistance | 20 mΩ @ 100 kHz |
| Chopper Voltage | > 56 V |
| Recommended Braking Resistor | see documentation |
| Overvoltage Control Range | ±2 V |
| Braking Resistor Clock Rate | load-dependent, 2-point control |
| Electrical Isolation | 1500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | for new projects: please use EL9576 |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Pluggable Wiring | for all ESxxxx terminals |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9570” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.