Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL8601-8411
The EL8601-8411 EtherCAT Terminal offers a combination of up to twelve signal interfaces and up to nine different signal types in an installation space of just 12 mm. In addition to the digital inputs…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL8601-8411 EtherCAT Terminal offers a combination of up to twelve signal interfaces and up to nine different signal types in an installation space of just 12 mm. In addition to the digital inputs and outputs, one analog input and output each can be
Specification
| Number Of Inputs | 1 |
|---|---|
| Number Of Outputs | 1 |
| Distributed Clocks | no |
| Current Consumption E Bus | typ. 100 mA |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 40 mA |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 65 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE |
| Digital Input | 4 x digital input, 24 V DC, configurable filter |
| Multi Functional Digital Input | 4 x digital input, 24 V DC, configurable filter or 2 x digital input, 24 V DC, configurable filter and 2 x digital output, 24 V DC, 0.5 A or 1 x up/down counter, 24 V DC, 100 kHz, threshold output or 1 x encoder 24 V DC HTL, 100 kHz, latch, gate |
| Multi Functional Digital Output | 2 x digital output, 24 V DC, 0.5 A or 2 x PWM, 24 V DC, 0.5 A |
| Multi Functional Analog Input | 1 x analog input, voltage ±10 V, 12 bit or 1 x analog input, current, ±20 mA, 12 bit |
| Multi Functional Analog Output | 1 x analog output, voltage, ±10 V, 12 bit or 1 x analog output, current, 0…20 mA, 12 bit |
| Connection Technology | PWM output, push-pull outputs |
| Specification | EN 61131-2, type 3, “0”: 5 V DC, “1”: > 11 V DC, typ. 3 mA |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 1/3) |
| Input Filter | configurable (1 µs, 0.1 ms, 0.5 ms, 1 ms, 3 ms, 10 ms, 20 ms) |
| Number Of Counters | max. 1 |
| Counting Frequency | max. 100 kHz |
| Counter Depth | 32 bit |
| Special Features | U/I parameterizable, ExtendedRange |
| Technology | incremental encoder interface, HTL 24 V DC |
| Number Of Channels | max. 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B: 24 V DC, single-ended connection, EN 61131-2, type 3, “0”: 5 V DC, “1”: > 11 V DC, typ. 3 mA |
| Additional Inputs | latch/gate input, 24 V DC |
| Counter | 32 bit |
| Limit Frequency | 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation), corresponding to 100 kHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 0.5 A (short-circuit proof) per channel |
| Short Circuit Current | typ. 2 A |
| Reverse Voltage Protection | yes |
| Breaking Energy | 150 mJ/channel |
| Switching Times | typ. TON: 300 µs, typ. TOFF: 300 µs |
| Base Frequency | 20 Hz…25 kHz |
| Duty Factor | 0…100% (pulse duration TON > 750 ns, pause duration TOFF > 500 ns) |
| Resolution | 12 bit (16 bit presentation incl. sign) |
| Connection Method | U single-ended, I single-ended |
| Conversion Time | ~ 500 µs |
| Ground Reference (Input) | single-ended |
| Internal Resistance | voltage input: > 200 kΩ current input: 33 Ω typ. |
| Measuring Range, Nominal | -10/0…+10 V, 0/+4…+20 mA |
| Measuring Range, Technical | -10.73…+10.73 V, 0…+21.47 mA |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.5% (relative to the final output value) |
| Input Filter Limit Frequency | 1 kHz |
| Dielectric Strength | max. 30 V (voltage and current measurement) |
| Load | voltage output: > 5 kΩ (short-circuit-proof) current output: 350 Ω (short-circuit-proof) |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL8601-8411” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.