Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL7411
The EL7411 BLDC motor terminal provides high control performance in a very compact design for the medium output range of BLDC motors. Due to the fast control technology and the connection of an increm…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL7411 BLDC motor terminal provides high control performance in a very compact design for the medium output range of BLDC motors. Due to the fast control technology and the connection of an incremental encoder, both very high speed profiles and
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Connection Method | direct motor connection + feedback |
| Number Of Inputs | 2 x end position, 1 x encoder, 1 x fan diag, 3 x Hall effect sensor |
| Load Type | BLDC |
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Outputs | 1 x BLDC motor, 1 x motor brake, 1 x fan supply, 1 x fan mode, 1 x sensor supply, 1 x encoder supply |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 8…48 V DC (external) |
| Output Current (Rms) | 4.5 A |
| Peak Current (Rms) | max. 9.0 A for 1 s |
| Performance Increase | yes, through ZB8610 fan cartridge |
| Output Current With Zb8610 (Rms) | 7.0 A up to 55°C, 8.0 A up to 45°C operating temperature |
| Peak Current With Zb8610 (Rms) | max. 16.0 A for 1 s up to 55°C operating temperature |
| Rotating Field Frequency | 0…599 Hz |
| Pwm Clock Frequency | 16 kHz |
| Current Controller Frequency | 32 kHz |
| Min. Motor Inductance | 200 µH |
| Output Voltage Motor Brake | 24 V DC |
| Output Current Motor Brake | max. 0.5 A |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 50 mA + holding current motor brake |
| Current Consumption E Bus | typ. 190 mA |
| Distributed Clocks | yes |
| Special Features | compact and system-integrated |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 95 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL7411” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.