Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6930
The EL6930 TwinSAFE component is a dedicated safety controller. It is used for the realization of safety-oriented applications on the basis of Boolean values. For this purpose, certified function bloc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6930 TwinSAFE component is a dedicated safety controller. It is used for the realization of safety-oriented applications on the basis of Boolean values. For this purpose, certified function blocks are available that enable the processing of safe
Specification
| Specification | link unit between safe input and output signals |
|---|---|
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT, PROFIsafe |
| Cycle Time | approx. 500 µs/according to project size |
| Fault Response Time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 188 mA |
| Installation Position | horizontal |
| Safety Standard | DIN EN ISO 13849-1:2008 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3) |
| Weight | approx. 50 g |
| Protection Rating | IP20 |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6930” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.