Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6910
The EL6910 represents the new generation of dedicated safety controllers. While the EL6900 as its predecessor provided only function blocks based on Boolean values, the EL6910 offers a wide variety of…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6910 represents the new generation of dedicated safety controllers. While the EL6900 as its predecessor provided only function blocks based on Boolean values, the EL6910 offers a wide variety of certified function blocks that enable the safe
Specification
| Specification | link unit between safe input and output signals |
|---|---|
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
| Cycle Time | approx. 1 ms/according to project size |
| Fault Response Time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 160 mA |
| Installation Position | horizontal |
| Safety Standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3) |
| Weight | approx. 50 g |
| Protection Rating | IP20 |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6910” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.