Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6861
The EL6861 serial interface enables the connection of BACnet MS/TP devices (Master-Slave/Token-Passing) via an RS485 interface. Up to 32 MS/TP devices can be connected (up to 64 if ultra-low power tra…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6861 serial interface enables the connection of BACnet MS/TP devices (Master-Slave/Token-Passing) via an RS485 interface. Up to 32 MS/TP devices can be connected (up to 64 if ultra-low power transceivers are used). The EL6861 interface can only be
Specification
| Technology | D-sub, 9-pin |
|---|---|
| Devices | 32, up to 64 if ultra-low power transceivers are used |
| Data Transfer Channels | 1 |
| Data Transfer Rates | 9600, 19,200, 38,400, 57,600, 76,800 and 115,200 baud (default: 9600 baud) |
| Interfaces | 1 x RS485 |
| Termination Resistor | externally via ZB3100 or ZS1031-3000 connector |
| Bias Resistor (Network Bias) | externally via ZB3100 or ZS1031-3000 connector |
| Cable Length | max. 500 m twisted pair |
| Providing External Supply | 1 x max. 5 V/20 mA, out of E-bus supply, short-circuit proof |
| Power Supply | via the E-bus |
| Distributed Clocks | – |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/signal voltage) |
| Bit Width In The Process Image | 128 x 8 bit input, 128 x 8 bit output, 16 bit control, 16 bit status |
| Configuration | configuration via controller, TwinCAT |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 170 mA |
| Special Features | can only be used with TwinCAT |
| Weight | approx. 55 g |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6861” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.