Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6851-0010
The EL6851-0010 EtherCAT Terminal is a DMX slave terminal. The DMX slave terminal can receive up to 512 bytes of data. The start address and the data length can be set via the CoE (CAN application pro…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6851-0010 EtherCAT Terminal is a DMX slave terminal. The DMX slave terminal can receive up to 512 bytes of data. The start address and the data length can be set via the CoE (CAN application protocol over EtherCAT) objects. The RS485 interface in
Specification
| Technology | DMX slave terminal |
|---|---|
| Data Transfer Channels | RS485 physics/half duplex |
| Data Transfer Rates | 250 kbit, one start bit, two stop bits |
| Interfaces | RS485, termination resistor can be switched, half duplex |
| Bus Device | – |
| Line Impedance | 120 Ω |
| Power Supply | via the E-bus |
| Distributed Clocks | – |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/signal voltage) |
| Protocol | DMX512 |
| Bit Width In The Process Image | variable |
| Configuration | no address setting, configuration via PLC |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 130 mA |
| Special Features | start address and data length can be set |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6851-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.