Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6224
The EL6224 IO-Link terminal enables connection of up to four IO-Link devices, e.g. actuators, sensors or combinations of both. A point-to-point connection is used between the terminal and the device….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6224 IO-Link terminal enables connection of up to four IO-Link devices, e.g. actuators, sensors or combinations of both. A point-to-point connection is used between the terminal and the device. The terminal is parameterized via the EtherCAT master.
Specification
| Technology | IO-Link input/output |
|---|---|
| Specification Version | IO-Link V1.1 |
| Io Link Interfaces | 4 |
| Field Voltage | 24 V DC via power contacts |
| Connection | 3-wire |
| Data Transfer Rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Cable Length | max. 20 m |
| Power Supply | via E-bus and power contacts |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/signal voltage) |
| Power Contacts | yes |
| Supply Current For Devices | 500 mA per device |
| Current Consumption E Bus | typ. 120 mA |
| Special Features | each channel parameterizable in TwinCAT |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6224” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.