Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6201
The EL6201 AS-Interface master terminal enables the direct connection of AS-Interface slaves. The AS-Interface compliant interface supports digital and analog slaves, versions 3.0 (master profile M3;…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6201 AS-Interface master terminal enables the direct connection of AS-Interface slaves. The AS-Interface compliant interface supports digital and analog slaves, versions 3.0 (master profile M3; M4). The connected devices are supplied via the EL9520
Specification
| Technology | AS-Interface master terminal (M3, M4) |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Slaves | up to 31 for V 2.0, up to 62 for V 2.11, V 3.0 |
| Specification Version | AS-Interface V 2.0, V 2.11, V 3.0 (Rev. 4) |
| Slave Types | standard: digital and analog, extended: type 1 (CTT1): S-7.3, S-7.4, type 2 (CTT2): S-7.5.5, S-7.A.5, S-B.A.5, type 3 (CTT3): S-7.A.7, S-7.A.A, type 4 (CTT4): S-7.A.8, S-7.A.9, type 5 (CTT5): S-6.0, safety at work: S-0.B, S-7.B |
| Diagnostics | power failure, slave failure, parameterization fault |
| As Interface Address Assignment | via configuration or automatic |
| Cycle Time | max. 5 ms (at 31 or 62 slaves) |
| Connection | 2 lines via spring force technology |
| Data Transfer Rates | 167 kBit/s |
| Distributed Clocks | – |
| Electrical Isolation | 500 V (AS-Interface/E-bus) |
| Power Contacts | no |
| Current Consumption | 120 mA (E-bus), typ. 40 mA, max. 60 mA (AS-Interface) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| As Interface Certificate | yes, ZU-No. 97701 |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6201” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.