Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6090
The display terminal has an illuminated, low-reflection LC display with two lines of 16 characters. It can be used, for example, for displaying status messages or diagnostic information. A non-resetta…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The display terminal has an illuminated, low-reflection LC display with two lines of 16 characters. It can be used, for example, for displaying status messages or diagnostic information. A non-resettable operating hours counter is integrated and can be
Specification
| Technology | EtherCAT display terminal |
|---|---|
| Switch Inputs | navigation switch: up, down, left, right, enter |
| Special Characters | 2 characters (5 x 8 pixel matrix) |
| Display | LC display, 2 x 16 characters (> 16 characters = scrolling text mode), switchable backlight |
| Operating Hours Counter | 32 bit overflow after 136 years (no reset possible), secure data storage > 100 years (@15 minutes writing interval), accuracy: ±50 ppm |
| Time Measuring | 4 x 32 bit second counter (reset possible) |
| Counter | 4 x 32 bit counter (reset possible) |
| Storage Interval | manually/automatically every 15 minutes |
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 80 mA |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL, DNV |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6090” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.