Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6080
The EL6080 EtherCAT memory terminal has 128 kB of non-volatile memory (NOVRAM). The terminal can be used to store and read out parameters and recipes. Part of the memory can also be used for the cycli…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6080 EtherCAT memory terminal has 128 kB of non-volatile memory (NOVRAM). The terminal can be used to store and read out parameters and recipes. Part of the memory can also be used for the cyclic storage of machine data such as operating hour
Specification
| Technology | EtherCAT memory terminal |
|---|---|
| Distributed Clocks | – |
| Memory | 128 kbyte NOVRAM |
| Max. Usable Memory, Cyclic Access | 1280 byte |
| Max. Usable Memory, Acyclic Access | up to 128 kbyte in max. 8190 byte sized objects, depending on variable structure |
| Number Of Write/Read | arbitrary |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 130 mA |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6080” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.