Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5151-0021
The EL5151-0021 EtherCAT Terminal is an interface for the connection of a 24 V incremental encoder (24 V HTL). An additional 24 V digital input is available for storing the counter status. A compare f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5151-0021 EtherCAT Terminal is an interface for the connection of a 24 V incremental encoder (24 V HTL). An additional 24 V digital input is available for storing the counter status. A compare function can be realized via a parameterizable 24 V DC
Specification
| Technology | incremental encoder interface, HTL 24 V DC |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B, C: 24 V DC, single-ended connection, EN 61131-2, type 1, “0”: 5 V DC, “1”: > 15 V DC, typ. 5 mA |
| Additional Inputs | latch input, 24 V DC |
| Additional Outputs | 1 x 24 V DC output, 0.5 A |
| Encoder Operating Voltage | 24 V DC (-15%/+20%), (generated from the 24 V DC power contacts) |
| Counter | 1 x 32 bit |
| Limit Frequency | 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation), corresponding to 100 kHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation |
| Distributed Clocks | – |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Resolution | – |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 100 mA + load |
| Special Features | latch function, parameterizable output 24 V DC (compare function), workpiece measurement |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5151-0021” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.