Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5131
The EL5131 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of incremental encoders with differential signals (RS422) or single-ended signals (TTL and open collector). Two parameterizable 2…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5131 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of incremental encoders with differential signals (RS422) or single-ended signals (TTL and open collector). Two parameterizable 24 V DC push-pull, tristate outputs are available
Specification
| Technology | incremental encoder interface, differential (RS422), single-ended (TTL, open collector), counter, pulse generator |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B, C differential inputs (RS422): A, A̅ (inv), B, B̅ (inv), C, C̅ (inv) single-ended connection (TTL, open collector): A, B, C counter, pulse generator: A, B |
| Additional Inputs | latch, gate/latch (24 V DC, TON > 1 µs), status input (max. 5 V DC, negative switching, TON > 10 µs) |
| Additional Outputs | 2 x push pull, ohmic switchable (tristate) |
| Encoder Operating Voltage | 5 V DC (default), 12 V DC, 24 V DC switchable, 0.3 A (generated from the 24 V DC power contacts) |
| Load Type | outputs ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Output Current | push mode: max. 0.5 A per channel, pull mode: 0.15 A per channel |
| Switching Times | outputs: typ. TON: 3 µs (push mode), typ. TOFF: 4 µs (pull mode), typ. 7 µs (tristate mode) |
| Short Circuit Current | typ. 1 A (push mode), typ. 0,2 A (pull mode) |
| Counter | 32 bit (default), 16/32 bit switchable |
| Limit Frequency | RS422: 20 million increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 5 MHz, TTL: 4 million increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 1 MHz, open collector: 400 kilo increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 100 kHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation (default), 2-fold, 1-fold evaluation switchable |
| Distributed Clocks | yes |
| Resolution | 1/256 bit microincrements |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 20 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 240 mA |
| Wiring Fail Indication | yes, for RS422 encoder |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | open-circuit recognition, frequency, speed and duty cycle measurement, microincrements, timestamp on last incremental edge, zero pulse C, latch input, gate/latch 2 input and to the output switching limits |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5131” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.