Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5122
The EL5122 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of two incremental encoders with A and B track. Encoders with single ended signals (TTL and open collector) can be connected. Due…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5122 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of two incremental encoders with A and B track. Encoders with single ended signals (TTL and open collector) can be connected. Due to internal pull-up resistors, no external circuitry
Specification
| Technology | incremental encoder interface, single-ended (TTL, open collector), counter, pulse generator |
|---|---|
| Number Of Channels | 2 |
| Encoder Connection | 2 x A, B single-ended connection (TTL, open collector): A, B counter, pulse generator: A, B |
| Additional Inputs | gate/latch (24 V DC, TON > 1 µs) per channel |
| Encoder Operating Voltage | 5 V DC (default), 12 V DC, 24 V DC switchable, 0.3 A total current (generated from the 24 V DC power contacts) |
| Counter | 32 bit (default), 16/32 bit switchable |
| Limit Frequency | TTL: 4 million increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 1 MHz, open collector: 400 kilo increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 100 kHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation (default), 2-fold, 1-fold evaluation switchable |
| Distributed Clocks | yes |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 10 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 190 mA |
| Wiring Fail Indication | – |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | period duration, frequency and speed measurement |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+55°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5122” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.