Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ED1008
The ED1008 digital input terminal acquires the binary 24 V DC control signals from the process level and transmits them, in electrically isolated form, to the higher-level automation device. The Ether…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ED1008 digital input terminal acquires the binary 24 V DC control signals from the process level and transmits them, in electrically isolated form, to the higher-level automation device. The EtherCAT Terminal has eight channels that indicate their
Specification
| Number Of Channels | Total | 8 |
|---|---|
| Internal Communication Protocol | EtherCAT |
| Number Of Channels | 8 |
| Connection Technology | push-in |
| Signal Range | Nominal | 24 V DC |
| Signal Range | Technical | 20.4…28.8 V DC |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V DC |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V DC |
| Input Filter | typ. 3 ms |
| Input Current | typ. 3 mA |
| Distributed Clocks | no |
| Timestamp | no |
| Oversampling | no |
| Electronics | Supply Voltage | via E-bus, via power contacts |
| E Bus | Current Consumption | typ. 65 mA |
| Power Contacts | Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Power Contacts | Current Carrying Capacity | max. 10 A |
| Power Contacts | Current Consumption | typ. 10 mA + load |
| Power Contacts | Output Voltage | corresponds to Power contacts, Input voltage |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | no |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | functional, 707 V DC type test |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Installation Position | variable |
| Vibration Resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity | conforms to EN 61000-6-2 |
| Emc Emission | conforms to EN 61000-6-4 |
| Markings | CE |
| Approvals | UL (in preparation) |
| Weight | 55 g |
| Protection Rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (Single) | 15 mm |
| Dimensions | Width (Lined Up) | 12 mm |
| Dimensions | Height | 100 mm |
| Dimensions | Depth | 65 mm |
| Installation | Terminal/Back Wall | DIN rail, 35 mm (EN 60715) |
| Installation | Terminal/Terminal | double slot and key connection |
| Plug In Wiring Level | no |
| Connection Cross Section | Solid Wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection Cross Section | Stranded Wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection Cross Section | With Ferrule | 0.14…1,5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | Solid Wire | AWG28…14 |
| Connection Cross Section Awg | Stranded Wire | AWG28…14 |
| Connection Cross Section Awg | With Ferrule | AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Power Contact | " " (Left) | yes |
| Power Contact | "+" (Rechts) | yes |
| Power Contact | " " (Right) | yes |
| Power Contact | "⏚" (Left) | no |
| Power Contact | "⏚" (Right) | no |
| Insertion Lock For Power Contact “⏚” | yes |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ED1008” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.