Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EC1100
The EC1100 EtherCAT Coupler is the link between the EtherCAT protocol at fieldbus level and the EtherCAT Terminals. Due to the angled RJ45 sockets, the cable can be fed directly into the cable channel…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EC1100 EtherCAT Coupler is the link between the EtherCAT protocol at fieldbus level and the EtherCAT Terminals. Due to the angled RJ45 sockets, the cable can be fed directly into the cable channel without the need for larger bending radii. The
Specification
| Internal Communication Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Number Of Ports | 2 |
| Function | Coupling of EtherCAT Terminals to 100BASE-TX EtherCAT networks |
| Protocol | EtherCAT |
| Transmission Type | half or full duplex |
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT cable (at least Cat.5), shielded |
| Transmission Rate | 100 Mbit/s |
| Delay | typ. 1 µs |
| Number Of Devices | max. 65,534 |
| Cable Length | Point To Point | max. 100 m |
| Id Switch | no |
| Connection Technology | push-in |
| Connection Technology | Contact Type | socket |
| Distributed Clocks | no |
| Timestamp | no |
| Oversampling | no |
| Electronics | Supply Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Electronics | Current Consumption | typ. 70 mA + (∑ E-bus current consumption/4) |
| E Bus | Output Current | max. 2 A |
| Power Contacts | Input Voltage | max. 24 V DC (+20%) |
| Power Contacts | Current Carrying Capacity | max. 10 A |
| Power Contacts | Current Consumption | load-dependent |
| Power Contacts | Output Voltage | corresponds to Power contacts, Input voltage |
| Power Contacts | Output Current | max. 10 A |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Installation Position | variable |
| Vibration Resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity | conforms to EN 61000-6-2 |
| Emc Emission | conforms to EN 61000-6-4 |
| Markings | CE |
| Approvals | UL (in preparation) |
| Protection Rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (Single) | 40 mm |
| Dimensions | Width (Lined Up) | 40 mm |
| Dimensions | Height | 100 mm |
| Dimensions | Depth | 65 mm |
| Installation | Terminal/Back Wall | DIN rail, 35 mm (EN 60715) |
| Installation | Terminal/Terminal | double slot and key connection |
| Plug In Wiring Level | no |
| Connection Cross Section | Solid Wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection Cross Section | Stranded Wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection Cross Section | With Ferrule | 0.14…1,5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | Solid Wire | AWG28…14 |
| Connection Cross Section Awg | Stranded Wire | AWG28…14 |
| Connection Cross Section Awg | With Ferrule | AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Power Contact | " " (Left) | no |
| Power Contact | "+" (Rechts) | yes |
| Power Contact | " " (Right) | yes |
| Power Contact | "⏚" (Left) | no |
| Power Contact | "⏚" (Right) | no |
| Insertion Lock For Power Contact “⏚” | no |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EC1100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.