Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX5120
The CX5120 has an Intel Atom® single-core processor with a clock rate of 1.46 GHz. The hardware interfaces in this series are oriented and implemented identically to those of the existing CX5000 serie…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX5120 has an Intel Atom® single-core processor with a clock rate of 1.46 GHz. The hardware interfaces in this series are oriented and implemented identically to those of the existing CX5000 series. Two independent, Gigabit-capable Ethernet
Specification
| Processor | Intel Atom® E3815, 1.46 GHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 1 |
| Flash Memory | slot for CFast card and microSD card, cards not included |
| Main Memory | 2 GB DDR3 RAM (not expandable) |
| 1 Second Ups | integrated (1 MB on CFast card) |
| Interfaces | 2 x RJ45 10/100/1000 Mbit/s, 1 x DVI-I, 4 x USB 2.0, 1 x optional interface |
| Cooling | passive |
| Diagnostics Led | 1 x power, 1 x TC status, 1 x flash access, 2 x bus status |
| Clock | internal battery-backed clock for time and date (battery exchangeable) |
| Operating System | Windows Embedded Compact 7, Windows Embedded Standard 7, Windows 10 IoT Enterprise 2016 LTSB, Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC, Windows 10 IoT Enterprise 2021 LTSC, TwinCAT/BSD |
| Control Software | TwinCAT 2 runtime TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| Current Supply E Bus/K Bus | 2 A |
| Max. Power Consumption | 11 W |
| Max. Power Consumption (With Loading Ups) | 18 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2 A) |
| Weight | approx. 975 g |
| Dimensions (W X H X D) | 122 mm x 100 mm x 92 mm |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL, with CX2900-0107 ordering option: ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex nA IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex nA IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc cFMus: Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc |
| Twincat 3 Platform Level | Performance (40); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX5120” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.