Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX5120-01xx-9020
The CX5120-01xx-9020 has been technically adapted to the CX5110 and also features a 1.20-GHz IntelĀ AtomĀ® single-core processor. The CX5120-01xx-9020 is therefore 100% binary and functionally compatibl…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From ā¬20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From ā¬40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX5120-01xx-9020 has been technically adapted to the CX5110 and also features a 1.20-GHz IntelĀ AtomĀ® single-core processor. The CX5120-01xx-9020 is therefore 100% binary and functionally compatible with the CX5110 and is intended for substitution and
Specification
| Processor | Intel AtomĀ® E3815, 1.20 GHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 1 |
| Flash Memory | slot for CFast card and microSD card, 512 MB microSD card included |
| Main Memory | 2 GB DDR3 RAM (not expandable) |
| Interfaces | 2 x RJ45 10/100/1000 Mbit/s, 1 x DVI-I, 4 x USB 2.0, 1 x optional interface |
| Cooling | passive |
| Diagnostics Led | 1 x power, 1 x TC status, 1 x flash access, 2 x bus status |
| Clock | internal battery-backed clock for time and date (battery exchangeable) |
| Operating System | Windows Embedded Compact 7 |
| Control Software | TwinCAT 2 runtime TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| N O V R A M | 128 kB |
| Current Supply E Bus/K Bus | 2 A |
| Max. Power Consumption | 10 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2Ā A) |
| Weight | approx. 975 g |
| Dimensions (W X H X D) | 122 mm x 100 mm x 92 mm |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Operating Temperature | -25ā¦+60°C |
| Storage Temperature | -40ā¦+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Twincat 3 Platform Level | Economy Plus (30); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX5120-01xx-9020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.