Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8851
The USB specification allows a distance of 5 m between the PC and the USB devices. A further 5 m of cable can be added by using a USB hub. In the construction of machines and plants, larger distances…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The USB specification allows a distance of 5 m between the PC and the USB devices. A further 5 m of cable can be added by using a USB hub. In the construction of machines and plants, larger distances must be bridged without having to insert a USB hub
Specification
| Type | USB Extended 2.0 receiver box |
|---|---|
| Housing | plastic housing for DIN rail installation |
| Interfaces | 1 USB Extended 2.0 input with RJ45 socket for up to 50 m Cat.5 cable and 1 USB output with USB A socket to be connected to an USB device in maximum 5 m distance |
| Usb Transfer Rate | up to 480 Mbit/s according to USB 2.0 |
| Power Supply Unit | 24 V DC power supply |
| Dimensions (W X H X D) | 34 mm x 98 mm x 77 mm |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE |
| Additional Information | quick error detection with diagnostic LEDs |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8851” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.