Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8006
The CU8006 DIN rail-mount USB hub has four ports and supports the USB 3.0 data transfer rate of up to 5 Gbit/s, but is also compatible with slower USB standards. USB 3.0 devices can be connected at a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CU8006 DIN rail-mount USB hub has four ports and supports the USB 3.0 data transfer rate of up to 5 Gbit/s, but is also compatible with slower USB standards. USB 3.0 devices can be connected at a distance of up to 3 m. Connection to USB 2.0 devices
Specification
| Type | 4-port USB 3.0 hub |
|---|---|
| Housing | plastic housing for DIN rail installation |
| Interfaces | 1 x USB 3.0 input with USB B socket and 4 x USB 3.0 outputs with USB A socket |
| Usb Transfer Rate | up to 5 Gbit/s, compatible to all USB standards |
| Connector Cable | 1 m USB connecting cable |
| Power Supply | delivers up to 1 A at each USB downstream output |
| Power Supply Unit | 24 V DC power supply |
| Dimensions (W X H X D) | 34 mm x 98 mm x 77 mm |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Additional Information | 1 m USB connecting cable |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8006” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.