Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU2608
The Beckhoff Ethernet switch CU2608 offers eight D-coded M12 Ethernet ports for connecting Ethernet devices in a network. With a transmission speed of 10/100 MBit/s and its industrial design, it can b…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Beckhoff Ethernet switch CU2608 offers eight D-coded M12 Ethernet ports for connecting Ethernet devices in a network. With a transmission speed of 10/100 MBit/s and its industrial design, it can be used universally in automation and office networks
Specification
| Bus System | all Ethernet (IEEE 802.3)-based protocols, store and forward switching mode, unmanaged |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet, M12, D-coded, 4-pin |
| Cable Length | up to 100 m twisted pair |
| Data Transfer Rates | 10/100 MBit/s, IEEE 802.3u auto-negotiation, half or full duplex, automatic settings |
| Hardware Diagnostics | 1 LED per channel, activity, link |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%), feed/downstream connection: M8, 4-pin |
| Current Consumption | typ. 120 mA |
| Weight | approx. 300 g |
| Operating Temperature | -30…+70°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU2608” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.