Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C6670-0020
The C6670-0020 industrial server is equipped with two Intel® Xeon® scalable processors from the 5th generation with up to 32 cores per CPU and a memory of 128 to 1,024 GB DDR5 RAM. This makes it ideal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The C6670-0020 industrial server is equipped with two Intel® Xeon® scalable processors from the 5th generation with up to 32 cores per CPU and a memory of 128 to 1,024 GB DDR5 RAM. This makes it ideal for machine controls, for example with the XPlanar
Specification
| Device Type | 6 slot SSI EEB industrial server for control cabinet installation |
|---|---|
| Housing | stainless steel based housing |
| Slots For Hard Disk/Flash | 2 removable frames for hard disks |
| Protection Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Weight Of Basic Configuration | 17 kg (37.5 lbs) |
| Dimensions (W X H X D) | 410 x 480 x 201 mm (16.1″ x 18.9″ x 7.9″) |
| Processor | selection from the processor option list at an additional cost |
| Motherboard | server motherboard for 5th generation Intel® Xeon® scalable processors |
| Pcie®/Pci™ Slots | 1 x PCIe® x8, 5 x PCIe® x16 for full-length plug-in cards |
| Memory | selection from the DRAM option list at an additional cost |
| Graphic | graphics card, 1 DVI-I and 1 DVI-D connector, occupies a PCIe® x16 slot |
| Ethernet | 2 x 10GBASE-T on-board |
| R A I D | on-board SATA RAID 1 controller |
| Hard Disks/Flash | selection from the SSD option list at an additional cost |
| Disk Drive | – |
| Interfaces | 2 x USB 2.0 |
| Power Supply | 100…240 V AC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C6670-0020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.