Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C6670-0010
With new CPU options, the C6670-0010 industrial server is now even better suited to support computationally intensive applications in a control cabinet setup. The C6670 and a Beckhoff Control Panel wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With new CPU options, the C6670-0010 industrial server is now even better suited to support computationally intensive applications in a control cabinet setup. The C6670 and a Beckhoff Control Panel with DVI and USB connection make an ideal combination
Specification
| Device Type | 6 slot SSI EEB industrial server for control cabinet installation |
|---|---|
| Slots For Hard Disk/Flash | 2 removable frames for hard disks |
| Protection Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Weight Of Basic Configuration | 16 kg (35.2 lbs) |
| Dimensions (W X H X D) | 410 x 480 x 201 mm (16.1″ x 18.9″ x 7.9″) |
| Processor | 2 x Intel® Xeon® Silver 4109T 2.0 GHz, 8 cores per processor (TC3: 82) |
| Motherboard | server motherboard for Intel® Xeon® scalable processors |
| Pcie®/Pci™ Slots | 3 x PCIe® x8, 3 x PCIe® x16 for full-length plug-in cards |
| Memory | 64 GB DDR4 RAM ECC |
| Graphic | graphics card, 1 DVI-I and 1 DVI-D connector, occupies a PCIe® x16 slot |
| Ethernet | 2 x 10GBASE-T on-board |
| R A I D | on-board SATA RAID 1 controller |
| Hard Disks/Flash | hard disk, 3½-inch, 1 TB, in removable frame |
| Disk Drive | – |
| Interfaces | 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x RS232 |
| Power Supply | 100…240 V AC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C6670-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.