Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK5200
The BK5200 Bus Coupler connects the DeviceNet® bus system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 64 term…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK5200 Bus Coupler connects the DeviceNet® bus system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 64 terminals and one end terminal. The Bus Coupler operates
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 512 byte input and 512 byte output |
| Digital Peripheral Signals | 512 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 256 inputs/outputs |
| Configuration | via KS2000 or the controller |
| Data Transfer Rates | via Dip switch |
| Bus Interface | 1 x open pluggable connector, 5-pin, included |
| Data Transfer Medium | screened, twisted copper wire with power supply, 5-pin |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%), through bus cable 11…25 V (conforms to DeviceNet® specification) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500 mA max. |
| Starting Current | approx. 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage Bus Coupler) |
| Operating Modes | bit strobe, polling, cyclic, change of state (COS) |
| Type | communications adapter |
| Weight | approx. 150 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK5200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.