Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK5160
The BK5160 standard coupler is a CANopen slave that supports the KL, KS, and KM series Bus Terminals. It automatically detects baud rates of up to 1 Mbit/s. The node address can be specified easily an…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK5160 standard coupler is a CANopen slave that supports the KL, KS, and KM series Bus Terminals. It automatically detects baud rates of up to 1 Mbit/s. The node address can be specified easily and manually using two rotary selector switches. The
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 16 Tx/Rx PDOs |
| Number Of Pdos (Canopen) | 16 Tx/Rx PDOs |
| Additional Canopen Features | life, node guarding, emergency object, variable mapping, store/restore |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 1 Mbaud |
| Bus Interface | D-sub 9-pin socket |
| Data Transfer Medium | screened, twisted copper cable, 2 x signal, 1 x ground (recommended) |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Interfaces | configuration interface |
| Diagnostics Led | 2 x power supply, 2 x K-bus, 2 x fieldbus |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Operating Modes | synchron, cyclic, event driven, polling |
| Weight | approx. 135 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 49 mm x 100 mm x 73 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK5160” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.