Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK4000
The BK4000 Bus Coupler connects the Interbus bus system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 64 termin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK4000 Bus Coupler connects the Interbus bus system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 64 terminals and one end terminal. The number of analog
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 64 byte input and 64 byte output |
| Digital Peripheral Signals | 512 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 32 inputs/outputs |
| Configuration | via KS2000 |
| Data Transfer Rates | 500 kbaud |
| Bus Interface | 2 x D-sub plug, 9-pin, plug and socket with screening and vibration lock |
| Data Transfer Medium | LiYCY 3 x 2 x 0.22 mm² |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500 mA max. |
| Starting Current | 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Data Transfer Time | approx. 1 ms in the case of 10 modules for 32 bit input and output each |
| Weight | approx. 170 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK4000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.