Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK3520
The BK3520 Economy plus Bus Coupler links a fiber optic PROFIBUS system to the modular, extendable electronic Bus Terminal system. With the K-bus extension technology up to 255 spatially distributed B…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK3520 Economy plus Bus Coupler links a fiber optic PROFIBUS system to the modular, extendable electronic Bus Terminal system. With the K-bus extension technology up to 255 spatially distributed Bus Terminals can be connected to one Bus Coupler. The
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 128 byte input and 128 byte output |
| Digital Peripheral Signals | 1,020 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 64 inputs/outputs |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Bus Interface | 4 x HP-Simplex sockets (HP-Simplex plugs ZS1031-3500 included) |
| Data Transfer Medium | APF (plastic) fiber (1,000 µm) |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500Â mA max. |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Topology | line topology |
| Distance Between Stations | 40 m |
| Weight | approx. 170 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK3520” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.