Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AT2200
The AT2200 motor module is an element for setting up straight XTS track sections. Simply plugging them together establishes an electrical connection between these motor modules. With one power supply,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AT2200 motor module is an element for setting up straight XTS track sections. Simply plugging them together establishes an electrical connection between these motor modules. With one power supply, a maximum of 6 motor modules can be plugged together
Specification
| Magnet Pitch | ≥ 70 mm |
|---|---|
| Geometries | any (by combination with segments of the standard motor modules) |
| Alignment | horizontally, vertically or at any angle from 1…179° |
| Peak Force | AT9001-x550 (5-pin): 80Â N, AT9001-x775 (7-pin): 105Â N (specification refer to straight sections) |
| Continuous Force | AT9001-x550 (5-pin): 30Â N, AT9001-x775 (7-pin): 45Â N (specification refers to straight sections) |
| Max. Speed | 4Â m/s |
| Max. Acceleration | 10Â g |
| Payload | up to 20Â kg, higher loads with reduced dynamics |
| Cycle Time | 250 µs |
| Absolute Accuracy | ±0.70 mm within a straight module |
| Repeatability | ±0.075 mm (standstill unidirectional) |
| System Size | >Â 100Â m, >Â 200Â movers |
| Protection Rating | IP65 (in assembled condition for a closed system, only waterproof for a short time, not corrosion resistant) |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Motor Type | long stator linear motor segment |
| Design Form | straight |
| Motor Length | 500Â mm |
| Connection Method | connectors between the motor modules (daisy chaining) |
| Length Per Feed | max. 3 m (voltage supply, EtherCAT) |
| Cooling | convection |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Rated Power | 768Â W |
| Operating Voltage | 48Â VÂ DC |
| Rated Current | 16Â A |
| Peak Current | Â 48Â A |
| Control Voltage | 24Â VÂ DCÂ -15/+20% |
| Power Consumption Control Voltage | 20Â W per meter travel distance |
| Length | 500Â mm |
| Width | 39.1Â mm |
| Height | 96Â mm |
| Weight | 4.0 kg |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AT2200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.